Bývalá prvá dáma Južnej Kórey odsúdená za úplatky a manipulácie
Bývalá prvá dáma Južnej Kórey Kim Kon-hi dostala sedem rokov väzenia za prijímanie luxusných darov výmenou za pracovné miesta a obchodné výhody. Súd v Soule v piatok rozlíšil jej trest na sedem rokov, keď obžaloba uviedla, že opakovane zneužívala svoje postavenie na osobné zisky. K tejto kauze prispela jej úzka spojitosť s bývalým prezidentom Jun Sok-jolom, ktorý bol odsúdený na doživotie za vyhlásenie stanného práva v decembri 2024.
Úplatky a korupcia v súvislosti s náboženským hnutím
Prokuratúra tvrdila, že Kim Kon-hi si zaoberala prijímaním úplatkov vo výške 370 miliónov wonov (približne 217 000 eur), pričom medzi darami boli umelecké diela a šperky. Okrem prijímania úplatkov bola obžalovaná aj z manipulácie cien akcií a zasahovania do štátnych záležitostí, vrátane parlamentných volieb. Prokurátori na základe dôkazov žiadali pre ňu 15-ročný trest a pokutu viac než dva miliardy wonov (približne 1,2 milióna eur).
Nové zreformovanie trestu
Kim Kon-hi si už odpykávala predchádzajúci trest, ktorý dostala v apríli, keď ju odvolací súd odsúdil na štyri roky za korupciu. V tom čase bol jej trest podstatne nižší než požadovaný trest špeciálnym prokurátorom, ktorý plánoval sprísniť sankcie za vážne korupčné činy. Súd v tomto prípade potvrdil, že Kim „stála nad zákonom” a konala v spolupráci s Cirkev zjednotenia.
Spoločenské a politické následky
Obžaloba v súvislosti s Kim Kon-hi ilustruje hroziaci vplyv korupcie na politickú scénu Južnej Kórey a zmiňuje obavy z narušenia „ústavou zakotveného oddelenia cirkvi od štátu”. Tieto skutočnosti vyvolali vlnu kritiky voči juhokórejskému prezidentovi Yoon Suk Yeolovi, ktorý čelí požiadavkám na rezignáciu po jeho skandálnom vyhlásení stanného práva, ktoré síce vzápätí zrušil, avšak situácia podkopáva dôveru verejnosti v súčasnú vládu.
